IVANA CINKOVÁ

 

 

    ENGLISH VERSION

 

Mezi mé vědecké zájmy patří především komunikace a sociální chování savců a ve svém výzkumu se dlouhodobě věnuji studiu chování a komunikace nosorožců tuponosých (Ceratotherium simum) a Cottonových (Ceratotherium cottoni). Nosorožci jsou ve volné přírodě velmi ohrožení ilegálním pytláctvím kvůli vysoké poptávce po jejich rohu v asijských zemích a nosorožec Cottonův patří v současné době k nejohroženějším savcům na světě. Komunikace nosorožců nebyla donedávna vůbec podrobně zkoumána. Nosorožci tuponosí a Cottonovi jsou nejvíce společenští ze všech druhů nosorožců, a hlasové a pachové signály jsou velmi důležité pro jejich komunikaci. Vyprazdňují se na společných hnojištích, používají kontaktní hlasy a samci intenzivně vokalizují během námluv. Cílem mého výzkumu je popsat roli hlasové a pachové komunikace v sociálním a rozmnožovacím chování nosorožců. Svůj výzkum provádím v rezervacích v Jihoafrické republice, v současné době v Hluhluwe-iMfolozi Park v provincii KwaZulu-Natal (dříve také v rezervacích v provinciích Limpopo, Mpumalanga a North-West). Výzkum také probíhá v zoologických zahradách Dvůr Králové, Zlín, Salzburg a Bratislava. Porozumění komunikaci nosorožců tuponosých a Cottonových by mohlo pomoci i v jejich ochraně a v managementu chovu, především z důvodu velmi nízké reprodukce v zajetí.

Kontakt:

E-mail: ivanacinkova@centrum.cz

1.      School of Life Sciences, College of Agriculture, Engineering and Science, University of KwaZulu-Natal, Pietermaritzburg, South Africa

2.      Katedra zoologie a ornitologická laboratoř, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci

 

Publikace v mezinárodních recenzovaných časopisech

Cinková I., Ganslosser U., Kretzschmar P. (2016) Effect of supplementary feeding on the social behaviour and distribution patterns of free-ranging southern white rhinoceros. Mammalia 81: 433–443.

Cinková, I., Policht, R. (2016) Sex and species recognition by wild male southern white rhinoceros using contact pant calls. Animal Cognition 19: 375–386.  

Cinková I., Policht R. (2015) Discrimination of familiarity and sex from chemical cues in the dung by wild southern white rhinoceros. Animal Cognition 18: 385–392.

Cinková I., Policht R. (2014) Contact Calls of the Northern and Southern White Rhinoceros Allow for Individual and Species Identification. PLoS ONE 9 (6): e98475.

Cinková I., Bičík V. (2013) Social and reproductive behaviour of critically endangered northern white rhinoceros in a zoological garden. Mammalian Biology 78: 50–54.


Populární články

Cinková I. (2015) Sociální chování a komunikace nosorožců tuponosých a nosorožců Cottonových. Živa 3: 133–136.

Cinková I. (2013) Má složení skupiny nosorožců Cottonových v zajetí vliv na jejich sociální chování a reprodukci? Vertebratus 6: 4–7.

Cinková I. (2012) Sociální chování a komunikace nosorožců. E-learningová podpora mezioborové integrace výuky tématu vědomí na UP Olomouc.

http://pfyziollfup.upol.cz/castwiki/?p=2350

 

Účast na mezinárodních konferencích

International Elephant & Rhino Conservation & Research Symposium, srpen 2013, Pittsburgh

Cinková, I., Policht, R. (2013) Contact calls of the northern and southern white rhinoceros: Source of information on individuality and species of the caller? (přednáška)

Cinková, I., Bičík, V. (2013) Social and reproductive behaviour of critically endangered northern white rhinoceros (Ceratotherium cottoni) in a zoological garden. (přednáška)

9th International Conference on Behaviour, Physiology and Genetics of Wildlife, září 2013, Berlín

Cinková, I., Policht, R. (2013) Identity, species and sex-specific information is contained in the contact calls of northern and southern white rhinoceros. (poster)

Cinková, I., Policht, R. (2013) Wild southern white rhinos (Ceratotherium simum) are able to recognize information about familiarity and sex in the dung of their conspecifics. (poster)

87th Annual Meeting of the German Society of Mammalogy, září 2013, Praha

Cinková, I., Policht, R. (2013) Contact calls of the northern and southern white rhinoceros contain information about individual and species identity. (přednáška)

Cinková, I., Policht, R. (2013) Wild southern white rhinos (Ceratotherium simum) are able to recognize information about familiarity and sex in the dung of their conspecifics. (poster)

7th International Conference on Behaviour, Physiology and Genetics of Wildlife, září 2009, Berlín

Cinková, I., Ganslosser, U., Kretzschmar, P. (2009) Social behaviour of southern white rhinoceros (Ceratotherium simum simum) in game reserves in South Africa. (poster)

 

Odkazy:

*       Rhino Resource Center http://www.rhinoresourcecenter.com/

*       International Rhino Foundation http://rhinos.org/

*       Save the Rhino International http://www.savetherhino.org/

 

 
     
 
 
 

                                                                                                                                               All pictures © Ivana Cinková