Také v roce 2014 byla Katedra zoologie a ornitologická laboratoř prezentována na výstavě Flora Olomouc, ve dnech 25. a 26. 4. (sobota a neděle) v obsazení Evžen Tošenovský, Monika Kukalová a Kristýna Pešková (studenti PhD. a Mgr. Zoologie) a v rámci spolupráce se Slovanským gymnáziem i tamní studentka Katka Ševčíková, která se profiluje jako ornitoložka.
Pro děti, studenty i dospěláky měl jmenovaný tým připravené již tradiční i nové kvízy, hmatovou poznávačku zoologických objektů, vzhledovou i hlasovou poznávačku našich ptáků, ukázku různých typů budek nejen pro ptactvo, přiřazování savčích stop a potravy formou pexetria a řazení modelů vývojových stádií žab a hmyzu. Zájem budila i rozkládací ptačí budka v reálné velikosti, kterou si návštěvníci mohli zkusit složit dohromady a zároveň byli poučeni o základních zásadách správné výroby budek. Účastníci  zábavých soutěží byli odměňováni  autorskými omalovánkami a samolepkami se zoologickou tématikou a propagačním logem Katedry zoologie UP. Zájemci o studium dostali propagační letáky námi nabízených oborů, zodpovídali jsme jim dotazy a mohli si prostudovat plakáty ilustrující výuku a výzkum na naší katedře. Nejšikovnější adepti na budoucí zoologické odborníky (často ti nejmladší) byli odměněni zoologickými komiksy, odznáčky, DVD a magnetky. Stánek jsme měli propojený s prezentačním stánkem České společnosti ornitologické (zástupce Evžen Tošenovský), kde návštěvníci mohli získat praktické rady, případně zkonzultovat své zoologické problémy, odnést si propagační materiály.

Fotogalerie z akce na Floře

Propagační letáček


Ve dnech 25.-28.4. 2013 proběhla v rámci výstavy Flora Olomouc také prezentace vybraných kateder z jednotlivých fakult k oslavě 440. výročí Univerzity Palackého v Olomouci. Tým z katedry Zoologie ve složení Markéta Ondrová, Petra Kotlárová, Monika Kukalová a Evžen Tošenovský lákali nové uchazeče o studium a propagovali atraktivní formou studium zoologie laické veřejnosti. Návštěvníci stánku si mohli vyzkoušet hmatovou soutěž (poznáváni přírodnin podle hmatu v plátěných sáčcích), poznávání našich druhů pěvců na věrných plyšových modelech s opravdovými zpěvy jednotlivých druhů a další různé kvizy a doplňovačky ze zvířecí říše. Také se mohli poradit se zoology o různých problémech, se kterými se v praxi v souvislosti s živočichy setkávají a poučit se např. o správných typech budek pro jednotlivé druhy ptáků a netopýrů. Ornitologové navíc učili zájemce pozorování ptactva různými dalekohledy a demonstrovali odchyt ptáků do sítě a jejich kroužkování. Odměnou za účast v soutěžích byly originální zoologické samolepky a omalovánky.

Fotografická reportáž z dění okolo stánku katedry (foto Vlastislav Bič a Monika Kukalová)

Zde najdete ke stažení pdf s originálními omalovánkami a kvizy od Markéty Ondrové a Moniky Kukalové

Informace o celé akci Univerzity Palackého z dalšího zdroje